Üüritulu maksustamine – eraisikuna ja ettevõtte alt

Omad kinnisvara ning üürid seda välja? Palju õnne, oled jõudnud passivse tuluallikani ning nüüd loed artiklit, kuidas käib selle passivse tulu maksustamine. Võtame ühes artiklis kokku üüritulu maksustamise nii eraisiku kui ettevõtte alt. Kumb lähenemine on mõistlikum ning kuidas toimub üüritulu maksustamine?

Talv Tallinnas
Eraisikule laekuv üüritulu – riik küsib 20%, kuid tahab sellest ainult 80%

Palju tuleb eraisikule laekuva üüritulu pealt tulumaksu siis maksma? Toome ühe näite. Sulle laekub üüritulu 300€ kuus. Sellest 20% kuulub maksustamise alla – ehk pärast deklareerimist kuulub 60€ sellest tulumaksuna tasumiseks – kuid aastal 2016. jõustunud seadusemuudatuse tõttu maksustatakse ainult 80% üüritulust – ehk 20% on tulumaksuvaba. Teisisõnu, maksustatav määr on 16% kogutulust. Selgitan seda kahe järgneva näitena.

A) 300€’st 80% on 240€, mille pealt tuleb tasuda 20% tulumaksu ehk 48€.

B) 300€’st 16% on 48€, mis tuleb tasuda riigile tulumaksuna.

Ehk siis, lihtsuse mõttes saab arvestada, et iga üürituluna teenitava euro kohta tuleb tasuda tulumaksu 16%.

Ettevõttele laekuv üüritulu – tulumaksu tasumine on edasilükatav

Ettevõtte puhul on maksustamine teistsugune. Otseselt, tulumaksu tasuma laekuva üüritulu alt ei pea enne, kui sa seda näiteks dividendidena välja ei võta. Samuti on sul võimalik enne tulumaksu tasumist kasutada saadud tulu kulutuste tasumisel – näiteks korteri remonditööd, sisustamine ja kindlustamine. Tulumaks tuleb lõpuks tasuda küll ühel või teisel viisil – dividendidena või palgana välja makstes. Põhjus, miks ettevõtte alt renditakse tihti kinnisvara välja on see, et näiteks dividendide väljavõtmise kohustust pole – see tähendab, et saadavat üüritulu on võimalik investeerida edasi enne tulumaksu tasumist.

Miks üüritakse välja kinnisvara eraisikuna, kui ettevõtte alt on see tunduvalt mõtekam?

Jah ja ei. Eraisikuna on kogu protsess tunduvalt lihtsam – pole ettevõttele vaja raamatupidamist teha. Sulle laekub pangakontole üüritulu, tasud selle pealt tulumaksu ning saad ülejäänud raha kasutada nii enda tarbeks kui ka väljaüüritava kinnisvara jaoks. Ettevõtte toimimiseks on tarvis tegeleda raamatupidamisega, mida võib ise teha, kuid soovitatav on kasutada raamatupidajat, kes sellega igapäevaselt tegeleb. Juhul kui mõni sugulane, sõber või hea tuttav just raamatupidamisega ei tegele, on see lisakulu. Seda lisakulu on küll võimalik tasuda maksueelselt, enne üüritulu maksustamist.

Kas soovid rohkem selle kohta uurida? Külasta Maksu ja Tolliameti kodulehte, klikkides siia: https://www.emta.ee/et/eraklient/tulu-deklareerimine/fuusilise-isiku-uuritulu-maksustamine-alates-2016-aastast

Kas soovid teada saada, kuidas müüa kinnisvara tulumaksuvabalt? Kirjutasin sellest eelmise aasta detsembris. Kliki siia: https://johannesvohma.com/kuidas-muua-kinnisvara-tulumaksuvabalt/