Ukraina tööjõud avab uued võimalused üüriturul

Tartu kinnisvaramaaklerina, kes valdab vene keelt, olen viimasel ajal puutunud tihti kokku võõrtööjõu majutamisega. Tööturul on lihtsamate töödele tööjõu puudus ning seda tühimikku on asunud täitma valdavalt ukrainast päritolu töötajad. Palgavahe on tuntav ja tullakse siia üksi või koos peredega. Küsimus on, kus nad elama hakkavad?

Ukraine

Olen oma töö käigus aidanud leida eluasemeid Tartus, kuid piiri paneb ette inimeste hinnatundlikkus. Otsitakse turuhinnast odavamaid kortereid (üür ~200€) ning huvi on ka tubade üürimise vastu. Seisukorra suhtes pirtsakad ei olda, sobivad ka tagasihoidlikuma välimusega, kuid korralikud korterid. Rõhk on puhtusel, funktsioneerival köögil ja vannitoal. Ülejäänud tegurite puhul on tihti võimalik teha kompromisse. Asukoht peab olema linna sees, aga muidu suurt rolli ei mängi.

Millised korteriomanikud sellise sihtgrupi ilmumisest võidavad?

Annelinna ja Jaamamõisa rajooni 3-4 toaliste korterite üürihuvi on olnud üsna madal, eriti mitte-renoveeritud korterite osas. Sellised korterid aga sobivad tihtipeale Eestisse töötama saabunutele.

4-toalise korteri puhul, kus üks tuba on läbikäidav, saab tegutseda järgnevalt. Välja saab üürida kolm tuba (vajadusel ka elutoa), hinnaga ~150€ tuba. Üüritulu saab sellise korteri eest 450 – 600€ kuus, loomulikult on võimalik saada ka kõrgemat, kui jõuatakse kokkuleppele. Keskmises seisukorras 4-toaline korter maksab Tartus 60 000 – 70 000€. Hetkel on odavaim 4-toaline Tartu linnas müügis 64 000€’ga.

Arvestama peab tiheda üüriliste vahetamisega ning vakantsusega, mis seda tootlust alla toovad, kuid sõlmides üürilepingut näiteks ehitusfirmadega, kelle all nad töötavad Eestis, on võimalik vakantsust vähendada. Variante on ja tegemist on küll mõnevõrra riskantsema üüriviisiga, kuid võttes arvesse asjaolu, et Tartu Ülejõe – Kesklinna piirkonnas maksab keskmises seisukorras 2-toaline korter sama palju (60 000 – 70 000€) kuid üürihinnad 300€ – 350€ juures, siis vahe on tuntav.

Arvestada tuleb, et mõlemal juhul esineb vakantsust ning see kärbib tootlust. Tootlused on väljatoodud ideaalolukorras, kus vakantsust ei esine.

Ehk tead sina kedagi, kellel on vabanenud just mõni 3-4 toaline korter?