Mis on kaasomand?

Käisin just sel esmaspäeval ühe kliendiga kohtumisel, kus vaatasime üle varsti turule müügile lisanduvat korteri. Juttu on ahjuküttega korterist ühes vanemas puumajas. Enamasti on omandivormina kirjas korteriomand, selle korteri puhul oli kirjas kaasomand. Tegemist on kortermajaga, kus asub 6 korterit. Räägime nüüd, mis on kaasomand.

Kaasomand tähendab, et ühel omandil (kinnisvara ühikul) on rohkem kui üks omanik. Kaasomanikke peab olema vähemalt kaks, kuid neid võib olla ka rohkem. Kui satute otsa müügikuulutusele, kus müüakse 1/6 osa korterist, siis teage, et see korter on jagatud kaasomanditeks ning müüakse ühte osa sellest, mitte tervet korterit. Tundub jama, eks?

Kui terve kortermaja koosneb kaasomandis olevatest korteritest, võivad korterid olla notariaalse kasutuskorraga. Notariaalne kasutuskord on dokument, mis liigitab ühe kindla osa (näiteks ruum – korter) ühe kindla kaasomaniku kasutusse ja vastutusse ning temal on õigus seda kasutada. See on äärmiselt oluline, kui ostate omale kaasomandis olevat kinnisvara. Kui pole notariaalset kasutuskorda, võivad kaasomanikud ka teie ostetud ruumides vabalt ringi liikuda.

Kas on mõni näide notariaalse kasutuskorra kasutusest?

Ilma notariaalse kasutuskorrata

Tegemist on paarismajaga, mis on kaasomandis. Üks pere elab vasakpoolses majaosas, teine elab parempoolses majaosas. Teadmata põhjusel süttis parempoolne majaosa põlema ning muutub elamiskõlbmatuks tules.

Kannatada saanud parempoolses osas elanud perel on õigus kolida vasakpoolsesse majaosasse, sest kaasomandi kasutus polnud sätestatud notariaalse kasutuskorraga. Vasakus majaosas elav pere peab sellega arvestama.

Notariaalse kasutuskorraga
Tegemist on paarismajaga, mis on kaasomandis. Üks pere elab vasakpoolses majaosas, teine parempoolses majaosas. Teadmata põhjusel süttis parempoolne majaosa põlema ning muutub elamiskõlbmatuks tules.

Kannatada saanud parempoolses majaosas elanud perel pole õigust kolida vasakpoolse majaosa piiridesse, mis on välja toodud notariaalses kasutuskorras. Vasakpoolses majaosas elav pere ei pea kannatada saanud peret oma ruumidesse laskma.

Sisuliselt ja arusaadavalt
Notariaalne kasutuskord määrab ära, milline osa kaasomandist kuulub millisele omanikule. Kui seda ei ole, kuulub sisuliselt igast ruutmeetrist mingi osa mingile inimesele.

Õnneks kohtab tänapäeval seda üha vähem ning paljud kaasomandis olevad kortermajad vormistatakse ümber korteriomanditeks – aga parem on seda teada ning vajadusel uurida järele asjatundjalt.

Mis küsimused tekkisid seoses kaasomandiga?