Kuidas valida hea maakler? 4 nippi maakleri valimisel

Kuidas valida endale hea kinnisvaramaakler? Maaklerid töötavad kinnisvarabüroodes ning neid on täna kinnisvaraturul väga palju, alustades suurfirmadest nagu Uus Maa ning Ober-Haus, mis on turul tänaseks üsna tuntud. Kinnisvaramaastikul on ka väga palju väikefirmasid, mõned neist isegi ühe-kahemehe firmad, nagu näiteks Põlvamaal tuntud Arno Simpsoni Põlva kinnisvara OÜ. Valikut firmade vahel otsustamiseks on palju ja maakleri valimiseks informatsiooni veel rohkem. Tuttav tunne, aga pole hullu. Ma räägin nüüd täpsemalt, mille järgi omale valida üks hea ja professionaalne maakler.

 

1. Küsi maakleri soovitusi sõpradelt, sugulastelt ning töökaaslastelt – töötab väga hästi.

Tundub loogiline, aga suure tõenäosusega teab teie lähikond mõnda head maaklerit, kellega on varasemalt positiivsed kogemused. Samuti saate teada ka, kelle poole kindlasti mitte pöörduda. Selline soovituse küsimine lähedastelt on väga mõistlik lähenemine ning on enamasti kindla peale minek. Mitmed pika töökogemusega maaklerid töötavad täna puhtalt soovitustest saadud klientide pealt. Üldiselt on see hea taktika, kui otsid ka näiteks hambaarsti, juuksurit või autotöökoda. Proovi!

 

2. Ära vali maaklerit büroo järgi, vali inimese järgi – te peate tegema koostööd

Ma ei räägi siinkohal töökogemusest ega ettevõtte mainest, ma räägin siinkohal inimesest. Kinnisvaramaakler on sinu koostööpartner, kes hakkab sinu 25 000 – 250 000 eurost kinnisvara müüma ning teie omavaheline suhtlus on eduka koostöö võti. See tähendab, et teie vahel peaks olema inimlik side. Kinnisvarafirmad koolitavad oma maaklereid erinevalt ning maaklerid õpivad sellest ka erinevalt. Ütlen teile ausalt, et olen kohanud ka ebapädevaid maaklereid suurfirmadest, samas on seal olnud ka pädevaid maaklereid. Olen kohanud väga häid maaklereid väikefirmadest ka enne minu kinnisvaramaakleri karjääri algust (üks väga äge ja proaktiivne müügikogemus oli ühe Friis Kinnisvara endise töötajaga). Samas on mu ostuklientidel olnud mõne FIEst maakleriga väga negatiivne kogemus.

Kuidas valida inimese järgi maaklerit?

  1. Lepi kokku kohtumine mõne maakleriga
  2. Kokkusaamisel tutvustage talle müügiks minevat objekti
  3. Istuge maha ning vestelge müügiteemal

Niisiis, kui maakleril on ülevaade müüdavast objektist, tuleb rääkida tingimustest.

  • Mis on teie ehk omaniku hinnasoov?
  • Mis on teie ajaraam, mille jooksul peab tehing toimuma?
  • Mis on teie ootused maaklerile?

3. Rääkige maakleri müügi- ning turundustegevusest – mida maakler tegema hakkab?

Maaklerite halb maine tuleneb lisaks vähestele teadmistele ka laiskusele või kasutades asjakohast terminit, passivsust. Teil ei ole mõtet maksta maaklerile 4% oma kinnisvara müügihinnast, kui ta postitab kuulutuse ainult kv.ee’sse üles. Te olete võimeliselt seda ise ka tegema. Milles peitub siis maakleri väärtus?

Ma ei saa nüüd rääkida kõikide maaklerite eest ning seega saan tuua näiteks, kuidas mina igat objekti turundan ning milline see protsess on. Kinnisvara müümisel koosneb minu tegevuskava kuueteistkümnest verstapostist, mis viivad mõlemale poolele maksimaalselt kasuliku tehinguni. Kasutan mitut kinnisvaraportaali, sotsiaalmeediat ning teen koostööd ka kõikide teiste maakleritega.

NB! Olen konkureerides Tartus teiste firmade maakleritega avastanud, et osad väidavad, et nad teevad sotsiaalmeediaturundust, kuid reaalsuses see nii ei ole. Soovitan seda kindlasti ise kontrollida.

4. Uurige oma maaklerilt kolme asja, mis on väga tähtsad müügi puhul

     1. Kas teie kinnisvaramaakler teeb koostööd teiste kinnisvaramaakleritega?

See tähendab, et kui ostja tuleb teise maakleri kaudu, jagatakse vahendustasu (näiteks 50/50 põhimõttel). Pean tõdema, et paljud maaklerid ei ole nõus isegi 100€ 1000-2000€ suurusest vahendustasust andma kaaskolleegile.

 2. Kas koostöö lõppedes, juhul kui maakler pole leidnud ostjat, peate te temale midagi hüvitama?

Lihtsalt, täna on siiski veel lepinguid, kus omanik peab ebaõnnestunud müügi eest maksma mitusada eurot kulude hüvitamiseks. Lumena kinnisvarabüroo seda ei tee ning väga palju teised bürood samuti mitte, kuid leidub mõni ning ma tavaliselt räägin sellest klientidele ise, et minule kuulub vahendustasu ainult ostja leidmisel.

     3. Kas teie kinnisvara on ülehinnatud?

Kinnisvaramaaklerid on spetsialistid, kes tunnevad turul olevaid protsesse. Täna on turul situatsioon liikumas uues suunas – nii müüjate kui ka maaklerite jaoks on ostjate leidmine on aina keerulisem ja ajakulukam, sest turul on pakkumisi palju. Juhul, kui teie kinnisvara on üle hinnatud ning seda rohkem kui 10%, siis peate arvestama, et teile ei pruugi tulla ühtegi huvilist paari kuu jooksul. Jah, maaklerid aitavad teid ikka, sest võib minna õnneks ning mõni “kuldkala” näkata. Enamasti seda küll ei juhtu ning võttes arvesse kinnisvara müümise loomust, võib juhtuda, et algse ülehindamise puhul müüte kinnisvara hiljem allapoole turuväärtust, sest müügiga läheb kiireks.

 

Viisin kolm kuud tagasi oma Škoda Fabia hooldusesse ning siis jagasin mõtteid teemal, miks on maakleri töö üldse vajalik. Loe sellest lähemalt SIIT