Kuidas üürida endale hea korter?

Ma olen üürinud korterit nii Tartus kui ka Tallinnas, kinnisvaramaaklerina vahendanud üürikortereid ning üürinud ka ise oma kinnisvara välja. Läbi nende kogemuste olen kokku puutunud erinevate osapooltega, üürijate, üürileandjate ning vahendajatega. Eriti, kui tegemist on ihaldusväärse kinnisvaraga, mis tuleb turule ning läheb kiirelt, on vajalik planeerida oma käigud tõhusalt. Hea korteri vastu võib esimesel päeval tunda huvi mitukümmend inimest, seda huvi ei maksa alahinnata. Käesoleva postitusega annan teile mõne minuti jooksul ülevaate, kuidas üürida endale targasti hea üürikorter.

Linnuvaade Lasnamäest

Ettevalmistused korteri üürimiseks

Tasub teha kiire enda vajaduste kaardistamine (see on muidu protsess, mida head maaklerid teevad teile korterit näidates). Miks te soovite kolida üürikorterisse – töökohavahetus, elukohavahetus, perelisa? Oluline on vaadata põhivajadust ning otsustada selle järgi. Juhul, kui on perelisa tulekul, on korteri suurus mõnevõrra tähtsam kui korteri seisukord (ehk siis suurem ja hea sisustus vs väiksem ja väga hea sisustus). Selline mõttekäik aitab teil kohapeal otsustada, kas see korter sobib teie vajadustega või mitte. Teine küsimus, mida soovitan küsida, on teie maksimaalne eelarve korteri üürimisel. Ja keskenduge sellele ning lisage ka +10%. Tihtipeale võib natukene kallim korter olla oma omaduste poolest palju parem kui 30-40 eurot odavam variant. Ma mõistan, et rahakott seab omad piirid, aga tõenäosus on, et püsite selles korteris pikemalt ning see on koht, kuhu mina investeeriks ja olen investeerinud.

Korteriga tutvumine

Korteriga tutvuma minemisel ole valmis oma soovist esimesel võimalusel teada andma. Eriti, kui tegemist on heas korras korteriga, mis on hea hinnaga pakkumisel, tasub olla valmis kohapeal oma kindlast soovist teatama. Pidage meeles, et üürileandja huvides on üürida korter välja esimesel võimalusel ning seda soovib ka kinnisvara vahendaja, kuid nad soovivad seda teha ainult korralikule üürnikule, sest viimane asi, mida ükski vahendaja või üürileandja soovib on sõlmida leping nn puuküürnikuga. Korteriga tutvumisel ärge hakake seda halvustama, vaid pigem kirjeldage, mida näete. Väga harva on potensiaalne üürnik jõupositsioonil nendes läbirääkimistes, enamasti on selleks üürileandja.

Oma soovi edastamine

Juhul, kui korter on sobilik ning hind ka, edastage oma korteri üürisoov esimesel võimalusel koos taustainfoga. Eriti, kui tehingus osaleb maakler – esitage talle vajalikud andmed, et ta saaks lepingu koostada ning kasulikku lisainfot. Juhul, kui olete korteri vaatamisel seda juba teinud, esitage see ka kirjalikult. Uskuge mind, kinnisvaramaakleritel ei meenu alati kõik jutt, mis on räägitud. Vajalikud andmed – isikukood, e-mail, täisnimi ning põgusalt ka, millega tegelete, miks üürite. Maksejõulisus on üks põhiteguritest, mida üritatakse hinnata, niiet mainides ära, kus ja kellena töötate, on ainult positiivne. Töökoht = maksejõulisus.

Minu kogemus

Kolides Tallinnasse 2019. aasta suve lõpus, olin olukorras, kus pidin leidma endale üürikorteri üsna kiirelt. Sattusin parasjagu Lasnamäel vähem kui 24h tagasi portaali lisatud kuulutuse peale, kus pakutav korter vastas mu tingimustele – renoveeritud, keskküttega, hea ühistranspordiühendus ning viisakas vaade. Kõik tingimused sobisid, hind oli küll 8% kõrgem kui ma algselt olin plaaninud, aga kuna tegemist oli sobiva korteriga, ei olnud see määrav. Helistasin kinnisvaramaaklerile ning sain teada, et huvilisi on 17 ning kella viiest hakkab näitamine pihta. Esimene huviline pidi tulema kell viis, mulle pakuti ajaks tulla viis minutit enne neid. Ma algselt loobusin, kuid siis mõtlesin, et tegemist on hetkel parima valikuga ning leidsin võimaluse jõuda esimese vaatajana korteriga tutvuma. Vaatasin 5-6 minutit ringi, mõtlesin ning pakkusin välja, et võin kohe broneerimislepingu sõlmida (mul oli vahendustasu sularahas ka kaasas). Sellest aga keelduti (!) ning näidati teistele huviliste samuti ära. Olles öelnud oma soovi, koputasid järgmised huvilised korteri uksele. Mul paluti ühendust võtta ning mainida, mitmes külastaja ma olin (#1). Kaks päeva hiljem allkirjastasin üürilepingu.