Kõige ebameeldivamad kogemused, mida kinnisvara maaklerita müües koged

Kas sa oled kunagi mõelnud, miks kinnisvara vahendusteenus tänapäeval üldse olemas on? Internet, sotsiaalmeedia ja üha kasvav kinnisvaraalane teadlikkus on tegurid, mis muudab ise kinnisvara müümise justkui lihtsaks. Ometi, kasutatakse professionaalseid maaklereid täna rohkem kui kunagi varem. Miks siis mingi osa inimesi siiski üritab kinnisvara ise müüa?

1. Maaklerite koostööpakkumised

Mulle meeldib suhelda inimestega, kellel on kuulutusele lisatud märge “maakleritel mitte tülitada”. Kogenud müügiinimesena on mulle öeldud “Ei” tuhandeid kordi. Ometi, märgatav osa neist, kelle kuulutusel seisab see sama lause, saavad minu klientideks. Ütleme nii, et mõnes mõttes on selle märkimine mõistlik, sest see hoiab osad maaklerid eemale. Need, kes siiski helistavad, on motiveeritud – nagu mina. Osalesin see aasta Tõnu Toompargi koolitusel Kinnisvara ABC, kus toodi välja selline vahva ütlus “Mis erinevus on, kui kinnisvara müüakse maakleriga või ilma maakleri abita? Erinevus seisneb esimeses kõnes, eraisikuna müües tuleb esimene kõne ikka maaklerilt.” Võttes seda juttu kokku, kui sa müüd eraisikuna arvesta, et sinuga võtavad ühendust kümned maaklerid, kellest mõned helistavad iga nädal uuesti ja uuesti, pakkudes koostööd. Selliseid kõnesid tehakse seitse päeva nädalas, 9st hommikul 8ni õhtul. Ja oleme ausad, tegelikult ei taha sa päevast päeva neile “Ei” öelda.

Tasub küsida endalt, kas selliste kõnede saamine tasub ennast ära või tasub kohe alguses küsida tuttavatelt mõne hea maakleri kontakti? Saan väita, et üle poole eraisikuna müüki alustanud hakkavad koostööd tegema mõne kinnisvaramaakleriga 2-3 kuu jooksul.

2. Soovitud müügihinnast madalamate pakkumiste saamine

Õnneks tuleb ette ka huvilisi, kes helistavad ja tahavad vaatama tulla. Keskmise profiiliga eestlane ei tingi väga, aga need, kes tingivad, teevad seda tihtipeale armutult ja tulemuslikult. Asjatundjana pean tõdema, et järgnev jutt tekitab minus kurbust. Suvel oli juhtum, kus suhtlesin ühe eraisikust kinnisvaramüüjaga, kes müüs renoveerimist vajavas seisus maja. Maja hind oli helistamise ajal umbes 10 000€ üle turuhinna, mistõttu huvilisi helistas sisse vähe. Too kord koostööni ei jõudnud, aga kui ma kuu aega hiljem uuesti helistasin, uurisin, kuidas läinud on. Müüja tõdes, et müügiga läks raskelt ja lõpuks leidsid ühe tuttava, kes on nõus selle ära ostma. Küsisin sõbralikult: “Seda on hea kuulda! Kui tohib küsida, mis hinnaga tehingusse lähete?”. Vastus oli jahmatav, vähemalt 15 000€ allapoole turuhinda. Oletame, et jättes 5 000€ tingimisruumi ning arvutades keskmise maaklertasu maha, jäi müüja selle maja puhul ilma vähemalt 7 000€’st.

Loo moraal on see, et kui sa otsutad ikkagi ise müüki proovida, ole valmis saama tunduvalt odavamaid pakkumisi, kui on sinu kinnisvara soovitud müügihind. See on emotsionaalselt koormav kui sinu hoolega ehitatud kodule pakutakse tuhandeid eurosid turuhinnast madalamat hinda. Maaklerit kasutades tingitakse vähem, sest maakler on kursis kinnisvara reaalse turuhinnaga ning tavaliselt hinnastab kinnisvara kas turuhinnaga või natukene kõrgemalt, kui omanik seda soovib. Ükski eetiline maakler ei müü kinnisvara (juhul kui omanik seda soovib näiteks kiirmüügi puhul, on erand) tunduvalt odavamalt, kui on selle turuhind.

 

3. Märkamatud kulud müümisel

Kolmas on ebamõistlikult pika müügiajaga seonduvad kulud. Mu ülesanne on kinnisvaramüüjatele tuua välja ka kulud, mis tulenevad, kui müüki alustatakse tunduvalt turuhinnast kõrgema hinnaga. Eriti puudutab see kortereid, mis pole välja üüritud ning kus ei elata sees, vaid seisavad tühjana. Hakkame kulusid kokku lugema.

Oletame, et müüme tühjalt seisvat 2-toalist keskküttega korterit paneelmajas 60 000€’ga. Elektri ja veetarbimist peame minimaalseks. Majal pole ka märkimisväärset laenumakset peal (mille olemasolu suurendab kulusid veelgi)

KV.ee kuulutamiskulu : 30 päeva = 36 €
Kommunaalarved : Keskmiselt 80 € kuus (50 € suvel, 110 € talvel)
Inflatsioon (Eurostat, 10.2018) : 4.5%

Aasta aega tulemuseta korterimüüki teeb passivsete kuludena juba : 1400€
Inflatsiooni mõju müügihinnale : – 2700€

Aasta ebaedukat müüki tähendab 4100€ kulusid. Lisame siia kulutatud aeg, näitamised, sõit objektile ja tagasi, kuulutuse uuendamised, kõnedele vastamine.

 

Loe ka seda, mis on ühist automehaanikul ja kinnisvaramaakleril siit.

“Milline kogemus on sinul ise või maakleriga kinnisvara müües?”