Kodulaenu lisatagatis – mida pangad aktsepteerivad?

Kodulaenu taotlemisega peab iga taotleja arvestama, et pank tahab lisaks ostetava kinnisvara tagatiseks määramise ka kodulaenu lisatagatist laenutaotlejalt – tavaliselt on selleks soetatava kinnisvara väärtusest 25%-linesissemakse või mõne muu kinnisvara tagatiseks määramine, milleks sobib ka sugulase kinnisvara. Uurisin, mis tüüpi kinnisvara pangad lubavad lisatagatisena määratleda ning mida mitte. Üllatusena tuli pankade reageerimiskiirus, mis pole sugugi nii kiire kui mõne muu teenuse kasutamine nende poolt. Loomulikult on infoliinile helistades võimalik saada vastused ka kiiremini. Mina panin e-kirjad teele esmaspäeva õhtul kell 18, milline kodulaenu lisatagatis sobib kodulaenu taotlemisel SEB, LHV, Coop, Luminor ja Swedbank’ile.

Esimesena vastas mulle SEB pank, kelle vastus saabus järgmise päeva hommikuks kella 11’ks. 2019. aasta novembri seisuga aktsepteeritakse kodulaenu lisatagatisena korterit või eramut – põllumaa, metsamaa, garaazid ja tööstushooned kahjuks siia alla ei kuulu.

Mõned tunnid hiljem saabus ka kodupanga, LHV vastus, et nemad aktsepteerivad ka heas korras elamumaad lisaks tavapärastele heas korras korteritele ja eramutele kodulaenu lisatagatisena. Hea teada, kui peaks olema tagataskust võtta elamumaad. Loomulikult küsimus on, mida tähendab heas korras elamumaa, seda hindab ilmselt juba pank.

Siis saabus vaikus, mille eest osad automaatvastused hoiatasid – aega läheb kaks – kolm päeva vastamisega. Nii siis ootasin.

3 päeva hiljem, saabus postkasti kiri ka Coop pangalt. Nemad on nõus kodulaenu lisatagatisena kaaluma ka hoonestamata maad (v.a metsamaa). Sellest vastusest kõlas välja rohkem paindlikkust, võrreldes teistega.

Poolteist tundi vähem kui nädal aega hiljem jõudis vastus tagasi ka Luminorilt, kes aktsepteerib korterit, maja või ridaelamut kodulaenu lisatagatisena.

Vastamata jättis Swedbank, kui välja arvata pärast päringu tegemist postikasti jõudnud automaatne kinnitusmeili, et minuga võetakse ühendust. Ühendust tänaseks pole võetud ning möödunud on rohkem kui kaksnädalat. Võib arvata, et tegemist on inimliku veaga ning kellegil jäi üks kiri vahele, sest vaevalt pank sellele kirjale vastata ei soovinud.

Kokkuvõtvalt – Mida ma sellest õppisin?

Kõigepealt, asjaajamine e-kirjade kaudu laenuhuvilise ning pankade vahel võtab aega – rohkem kui ma arvasin. Klienditeeninduse kiiruse kohapealt kiitussõnad SEB ja LHV pangale, sest kuigi mul otseselt kiire polnud, on meeldiv näha, et huvilisi koheldakse professionaalselt.

Teiseks, kui korterit, maja, ridaelamut või kena hoonestamata kinnistu juhuslikult sulle või sinu vanematele ei kuulu, siis peab arvestama märkimisväärse sissemaksuga, et tagada laenu taotlemiseks vajalik kodulaenu lisatagatis. Võimalik on, kui taotleja kuulub vastavasse sihtgruppi taotleda KredExi eluasemelaenu käendust.

Juhul, kui soovid veel laenutaotlemise kohta lugeda, siis vaata seda artiklit siin, kus räägin, mida teha kui kodupank ei anna laenu.