Kes vahetab õli, kes müüb kinnisvara

Satun oma töö käigus kümnete uute inimeste ette iga nädal, kellele pean oma oskuseid ja toodavat väärtust põhjendama. Tihtilugu tuleb esmaseks reaktsiooniks “Kinnisvaramaakler on mõtetu liigkasuvõtja” või “Kinnisvaramaakleri teenuseid pole mul vaja, saan ise oma kodu müügiga hakkama”. Ma ei kahtle hetkekski, et turul on sama ameti pidajaid, kes tõesti liigituvad esimesse kategooriasse, kuid õnneks on neid vähe. Mis puudub aga arvamusse, et kodu müümine on lihtne, siis saan öelda, et see tõesti on nii. Täpselt nagu auto õlivahetus. Mõtleme korraks nüüd selle võrdluse peale.

 

Iseenesest saab keskmine inimene ka iseseisvalt hakkama õlivahetusega – vana õli välja, uus õlifilter otsa ning uus õli sisse. Tundub lihtne, kolm sammu ning pärast esimest juhendamist asjatundja poolt saame me edukalt sellega hakkama ka tulevikus. Miks me siis ikka käime õli vahetamas töökojas?

 

  1. Töö on räpane – õli võib maha minna, riided ära määrida ning käsi õlist puhtaks pesta on samuti koormav. Spetsialist on vastavate kogemustega ning suudab selle teha ära kiiremini, vähema jamaga kui ise õlivahetust teostav inimene. Maaklerina puutun kokku tihti inimestega, kes oma sõna ei pea. Sõidad kohale õhtul kell 8 ning kui kokkulepitud aeg saabub, pole klienti. Helistades saad teada, et inimene pole enam huvitatud ning unustas sellest informeerida. Kinnisvaramüüjana tekitab see frustratsiooni – on ju kokkulepe, tuli ju kodust välja pärast väsitavat tööpäeva. See on karm reaalsus ning vaatama sellele, et valdavalt on inimesed sõnapidajad, tuleb vahel ette ka vastupidiseid näiteid.
  2. Töö võtab aega – käesolevat postitust kirjutan ma Tartu Škoda esinduses oma autot hooldusest oodates. Delegeerides töö kogenud spetsialistile, kes on selles osavam, saab keskenduda tähtsamatele asjadele, mille tegemist sa tõeliselt naudid. Seda saad kasutada mõne kiirema tööülesande lahendamiseks, hea raamatu lugemiseks või lihtsalt mõnele kallimale helistamiseks. Aeg on piiratud ressurss ning seda sa tagasi ei saa, niiet kasuta seda osavalt.
  3. Vähem kulu, rohkem tulu – Lisaks sellele, et õlivahetuse ajal võib ilmneda mõni muu sinu silmale varjatud, kuid kogenud spetsialisti poolt märgatav probleem, mille kõrvaldamisega säästad nii aega kui ka raha. Kui Tallinn-Tartu maanteel autol mõni tihend alla annab ning auto jääb teeäärde seisma, alla tekkimas aina suurem õliloik, on see nii rahaliselt kui ka ajaliselt kulukas. Õigeaegselt spetsialisti nõu kuulates kulutad vähem ning teenid märgatavalt rohkem. Minu esimene korter leidis omaniku turuhinnast 3% kõrgema hinnaga, kusjuures omanik teenis korteriostust rohkem kui ta oleks üksi teeninud (seda ka peale minu vahendustasu mahaarvutamist). Mõnikord piisab väikesest remondist, et tõsta korterimüügist teenitavat tulu tunduvalt võrreldes remondiks kulutatava summaga. Neid otsuseid saab nõustada ainult kogemustega kinnisvaramaakler, kes teab, milline remont tõstab korteri hinda rohkem, mida turg kõige enam hindab.

 

Iga päev jääb Eestis kinnisvaramüüjatel teenimata tuhanded eurod, sest nad ekslikult arvavad, et suudavad ise teenida maksimaalselt kasumit ilma maaklerita. Enamasti on see arvamus ekslik ning kaotajaks jääb kinnisvaramüüja, seejuures võidab loomulikult ostja.