Kas osta või üürida korter ülikooli ajaks?

Tuhanded noored jätkavad igal aastal oma haridusteed Tartu Ülikoolis ja Eesti Maaülikoolis. Paratamatult toob selline otsus kaasa ka elukohaküsimuse, eriti kui õppima tullakse kaugelt. Üliõpilasel on laias laastus kolm võimalust, kuidas majutusküsimus lahendada. Tuleb seada ennast sisse ühiselamus, üürida korter või võimalusel osta korter Tartu. Kõik kolm on head valikud koos oma eeliste ja puudustega. Vaatame lähemalt, mida need täpselt endast kujutavad.

1. Ühiselamud ehk ühikad – Ühiselamus elamisega olen kokku puutunud kolm aastat. Kogemuse mõttes on see hindamatu ning soovitan soojalt kõigil uutel tudengitel vähemalt aasta proovida ühikaelu. Glamuurist on asi kaugel, pigem on ülim praktilisus, lihtsus ning kollektiivne elu see, mis ühiselamus elamisele oma võlu annab. Erinevalt õudusjuttudest, mida praegused vanemad võivad rääkida, on ühiselamud üsna heas korras, valdavalt euroremondiga ning hinnad samuti mõistlikud. Probleemid on aga samaks jäänud, mis tuleb ühiskasutuses oleva vara kasutamisega. WC, vannitoa ja köögi kasutamine pole suur probleem, aga nende ruumide korrashoid on. Elukooli mõttes on see hea variant, mida proovida.

Järgnevalt ma võrdlen 2018. aasta Tartu kinnisvaraturu põhjal korterite ostmise ja üürimise tasuvust.

2. Korterite üürimine – Üürikorteris elasin ülikooli ajal poolteist aastat, valituks osutus üks 27  ruutmeetrine heas korras keskküttega korter Tartu kesklinnas. Ühetoalises korteris saab edukalt üks üksinda elav tudeng hakkama, 27 ruutmeetrit tagab mõistlikud kommunaalkulud keskkütte puhul ning üüriks osutus 270 eurot kuus. Arvestasin too aeg, et arvete maksmiseks peab kuluma vähem kui 400 eurot. Kõige külmematel talvekuudel oli väljaminek 390 eurot kuus koos interneti ja kommunaalidega. Ütleme nii, et olenevalt korteri asukohast ning seisukorrast ja ka kütteliigist, võib kulukus olla täna 50-100 eurot soodsam, kuid see on ka piiriks. Loomulikult tuleb see mugavuse arvelt, ahjuküttega ning kesklinnast kaugemal asuvad korterid on loomulikult odavamad.

3. Korteri ostmine – Korteri ostmise puhul eeldan, et korter ostetakse laenuga. Korteri ostmisel liigutakse tavaliselt kahte suunda – ostetakse ühe- või kahetoaline korter. Ühe toaline on mõistlik   valik, kui plaanitakse kindlalt läbida ülikoolis ainult bakalaureuseaste. Pärast diplomi saamist võib see korter jääda väikseks, mis tähendab, et korter tuleb maha müüa või hoopis üürile anda.      Praegusel hetkel leiab kesklinnas heas korras ühetoalise korteri 28 000 – 40 000 euroga. Kaaluda tasub kahetoalise korteri ostmist, kui õpingud võtavad rohkem aega kui kolm aastat ning kui  majanduslik olukord loomulikult lubab. Kahetoaline korter annab võimaluse ka tulevikus jätkata iseseisvat elu mõnevõrra paindlikumalt, sest korteris saab mugavalt elada ka koos kaaslasega.     Hetkel saab kahetoalise korteri Tartus heas korras ja asukohaga kuskil 50 000 – 75 000 euroga.

 

Räägime rahast ja kulukusest.

Üürides korterit 300 eurot kuus, kulub aastas üürile 3600€. Kommunaale tuleb tasuda nii ostetud    korteri kui ka üürikorteri puhul, mistõttu seda me võrdlusesse ei lisa. 3600€ kuus tähendab, et sõltuvalt sellest, kas bakalaureuseõpingud lõpetada nominaalajaga või võtta üks aasta lisaks, kulub üürile bakalaureuseastme puhul 10 800€ – 14 400€. See tähendab, et bakalaureuseastme läbimise ajal kulub üürile ligi pool 1-toalise korteri maksumusest. Kui õpingud jätkuvad magistriastmes ning see lõpetatakse nominaalajaga (3 BA + 2 MA) või kulub selleks üks lisaaasta, kulub üürile juba 18 000 – 21 600€. Kui arvestada sissemaksu 1-toalise korteri ostmisel, on selleks ajaks kulutatud juba ligi kolmeveerand ühetoalise korteri maksumusest ning 20% sissemaksu puhul oleks ühetoaline korter juba suures osas väljaostetud (28 000€ korteri puhul). Siit saab järeldada, et 5-6 aastase õppimise puhul on rahaliselt mõistlikum soetada 1-toaline korter Tartu, kui üürida selle perioodi jooksul. Pärast õpinguid võib see korter pakkuda pikaajalist üüritootlust, kuid müümise korral on võimalik ka teenida kinnisvara kapitalikasvu pealt. Kapitalikasv on kinnisvara hinnatõus aja jooksul.

 

Sügis on varsti käes ning üürihinnad on üsna laes. Üürikorterite leidmine võib-olla raskendatud eriti mõistlike pakkumiste puhul. Kaaluge kõiki kolme varianti, aga kui plaan on kindel ning võimalused lubavad, soovitan soojalt osta Tartu tudengikorter. Pikaajaliselt on see teile kasulikum.